Euro Bölgesi’nde yatırımcı güveni 2 yılın en yüksek seviyesinde

Piyasalara ilişkin araştırmalar yapan ve merkezi Frankfurt’ta bulunan Sentix, nisan ayına ilişkin Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, martta eksi 10,5 puan olan Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi, eksi 5,9’a yükseldi. Şubat 2022’den beri en yüksek seviyesine çıkan endekse ilişkin beklenti, eksi 8,5 puana yükselmesi yönündeydi.

Yatırımcıların gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi de eksi 2,3 puandan 5 puana çıkarak, Şubat 2022’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Mevcut Durum Endeksi de eksi 18,5 puandan eksi 16,3 puana çıkarak, art arda yükselişini altıncı aya taşıdı.

Sentix’in açıklamasında, “Euro Bölgesi’nde ve dünya genelinde ekonomik toparlanma devam ediyor. Ekonomik göstergeler uluslararası alanda da istikrar kazanıyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Anket, 4-6 Nisan’da 1201 yatırımcının katılımıyla gerçekleştirildi.

ALMANYA’DA ENDEKS 11 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Öte yandan, Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya için Sentix Yatırımcı Güven Endeksi, nisanda 10,8 puanlık artışla eksi 20,5 puana yükseldi. Endeksin Mayıs 2023’ten beri en yüksek değerine ulaşması dikkati çekti. Almanya’da Mevcut Durum Endeksi ise eksi 40,5 puandan eksi 36 puana çıktı.

Sentix açıklamasında, yatırımcı güveninin artmasına rağmen Alman ekonomisinin “büyük sanayileşmiş ülkelerin göreceli sorunlu çocuğu olmaya devam ettiği” belirtildi.fav

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir