Miras Kararıyla Ailesini Çıldırttı: 12 Milyar Dolarlık Servetini Bahçıvanına Bırakacak

Fransa’nın ve dünyanın en büyük lüks eşya üreticilerinden Harmes’in kurucusu Thierry Hermès’in 5. nesil torunu olan Nicolas Puech, aldığı miras kararı ile hem ailesini hem de tüm dünyayı şaşırttı.

80 yaşında olan milyarder, herhangi bir çocuğu bulunmaması nedeniyle kendinden sonra servetini kimin yöneteceğine karar verme aşamasında. Bekar ve çocuksuz olan Puech, hayatta kendisine daha yakın bir insan olmadığını belirterek, eski bahçıvanı ve tamircisi hakkında beklenmedik bir karar aldı.

AİLESİNE VERDİĞİ SÖZDEN VAZGEÇTİ

Fas kökenli bir aileden geldiği bilinen bahçıvanının kimliği Fransız basını tarafından da merak edilirken, İsviçre yayın organı Tribune de Genève’ye göre, Peuch ailesiyle son yıllarda neredeyse hiç görüşmüyor.

Gün itibarıyla Hermes’in yüzde 5.7’lik hissesine sahip olan Peuch, daha önce parasını vakfına devredeceğine söz vermişti. Ancak bu yılın başlarında fikrini değiştirdi ve vakfa yeni bir veraset dileklerini ifade eden “el yazısıyla yazılmış bir not” gönderdi. Bu karar vakıfta şok etkisi yarattı.

MİRAS İŞLEMLERİ İÇİN BAHÇIVANINI EVLAT EDİNECEK

Doğrudan aile bireyi olmayan kişilere yönelik mirasların devrinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Puech, ilk olarak 51 yaşındaki bahçıvanını evlat edinmeyi düşünüyor. Tribune de Genève’e göre, İsviçre’de yetişkin bir çocuğu evlat edinmek karmaşık bir iş; evlat edinilen kişinin milyarlarca dolar kazanacağını ve bunun çok riskli bir savaşa dönüşeceğini de ekleyin.

AİLESİYLE DAHA ÖNCE DE SÜRTÜŞMELER YAŞAMIŞTI

Puech, 2014 yılında moda rakibi LVMH’nin düşmanca bir devralma teklifinin ardından Hermès yönetim kurulundan ayrılmıştı. Ancak hisselerini elinde tuttu ve bu da onu İsviçre’nin en zengin insanları arasına soktu. El Pais’e göre kendisi şu anda La Fouly’de 66 çalışanıyla birlikte dev bir malikanede yaşıyor .

Yaklaşık 200 milyar dolar değeriyle Fransa’nın halka açık üçüncü büyük şirketi olan Hermès, medyanın ilgisine yabancı durumda değil. Ancak yine de bu son gelişmeyle bir kez daha ilgi odağı oldu ve bu köklü ailenin geleceğine dair merak uyandırdı.

Puech, her ne kadar bekar ve çocuksuz olsa da, ailesinde kan bağının bulunduğu çok sayıda kişi ile iletişimini kesmiş durumda. İsviçre basınında yer alan haberlere göre 80 yaşındaki milyarderin aldığı miras kararı, ailesinde büyük bir kaosa yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir